Nos, ha már az a hatalmas szerencsétlenség ért minket, hogy utolértek az ágyi poloskák itthon, legalább annyi haszon legyen belőle, hogy másoknak is elmesélem, hogy néz ki ez az egész.
Fontos már az elején leszögezni (meg hogy magunkat is bevédhessem), hogy az ágyi poloska megjelenése a közhiedelemmel ellentétben nem a koszos, elhanyagolt lakásokban jelenik meg, semmi köze a takarításhoz. Sok év kollégium alatt sosem láttam, és a tisztántartott itthonunkban pedig megjelentek.
Mitől lettünk poloskásak?
A poloska imád utazni, igazi kis migráns. Hosztelekben, de tiszta hotelekben is könnyen fellelhető, megtelepszik az ágyon, aztán a szállóvendégek bőröndjében továbbutazik ő, vagy valamelyik leszármazottja. Nagyon könnyen eljuthat lakásodba repülőút, buszozás, taxizás során, de a sokat utazók körében még nagyobb a veszély. Sokan azért szégyellik az ágyi poloskát, mert azt hiheti a környezetük, hogy mocsokban élnek... Ez nincs így, elég, ha valaki akár egy taxizás után hazaviszi, onnantól csakis egy alvó emberre van szükségük, de nélküle is túlélnek hónapokig. Társasházban a villanyvezetékek mellett egyik lakásból is átkerülhetnek a másikba.
Egy "gyerek", egy "tini" és egy "felnőtt" poloska
Mi lesz, ha ágyi poloska van az otthonunkban?
Nos, egyrészt az ágyi poloska azért nagy gond, mert házilag nem irtható. Irtása szakembert, irtó brigádot igényel, a házi praktikákkal nem lehet tőlük megszabadulni. Az irtóknak ráadásul 2-3 héten belül újra vissza kell jönniük, ugyanis az ágyi poloska petéket rak, amikre az irtóanyag nem hat, így azok kikelésekor ismételten el kell végezni az irtást. Mivel nem reklámozok senkit, nem fogok belinkelni irtószolgálatokat, de társasházban élőknek elsősorban érdemes jelenteni a közös képviselőnek, házmesternek, gondnoknak. Úgy tűnik, nekünk van akkora szerencsénk, hogy a lakásszövetkezet kifizeti a költségeket, egyébként simán belekerül 50000 forintba, 150 euróba, vagy többe. Az irtók vagy permeteznek, vagy forró gőzzel irtanak, elsősorban az ágyat, matracot, az ágy feletti képkereteket. Irtás után érdemes mindent 60 fokon (ami bírja, még többön is, pl. sima, nem gumis lepedő) átmosni és a legdurvábban érintett területeket forró vasalóval is átvasalni.
A poloska napközben elbújik, belemászik az ágygerendák közti résekbe, a matrac és az ágy közé, a fejtámla és a fal közé, de szeretnek felfelé is migrálni, így mindig meg kell nézni a képkereteket, ha vannak a falon az ágy közelében.
Tünetek, jelek, ha poloska van az ágyban
Ami minden bizonnyal fel fog tűnni, a viszketés. Miért viszketek télen, nincs is szúnyog – szúnyogcsípéshez hasonló viszketést észlelhetünk minden évszakban, amikor szúnyogok akár nincsenek is. Ez azért lehet, mert az ágyi poloska megcsípi az embert, de vérszívás előtt véralvadásgátlót és fájdalomcsillapítót lövell a testbe, ami aztán napokig viszket. Kis, piros viszkető pöttyök jelennek meg az ember bőrén, elsősorban karon és lábon, de lehet ez arc és nyak is, mert elsősorban a ruhával nem fedett testrészeket célozzák, de mivel átszúrhatnak a ruhán is, deréktájon, háton is megjelenhetnek. Tipikus csípési minta a három csípés egymás mellett, vagy egy vonalban végighúzódó, igen viszkető csípések. Az emberek eléggé egyedien reagálnak a csípésre, valaki alig érzi, másnak a viszketés konkrét fájdalomba megy át.
Poloskacsípések az alkaron
A jó hír az, hogy az ágyi poloska betegséget, fertőzést nem terjeszt például a kullanccsal ellentétben, így csak nagyon kellemetlen az egész – és ahogy telnek a napok, egyre inkább az. A viszketés kibírható, de nagyon idegesítő, ugyanis minden reggel csípésekre kelsz, és még el sem múltak, nem is enyhültek, a másik reggel már jön a következő adag. A csípésre nem ébred fel az ember, nem lehet észrevenni, nem tűnik fel. Sok bőrgyógyász felismeri a poloskacsípést, de az enyém például csak kivizsgálásokra küldött, nem volt neki sajnos evidens, hogy mi ez, úgyhogy egy jó darabig húzódott a dolog.
Egész duzzanatokká tudnak fajulni
Emellett feltűnhetnek a nyomok, amit a poloskák hagynak – furcsa pici foltok a lepedőn, párnahuzaton? Egyrészt lehet a poloskák széklete, másrészt a forgolódás közben összenyomott poloskák vére... Továbbá ahol megtelepszenek a poloskák, láthatni tetemeket, levedlést, petéket, élő példányokat is egyben.
Megtelepedett ágyi poloskák az ágy háttámláján – nem egy szép látvány.
Mi lefújtuk őket és a helyüket ilyen irtó sprayvel (hátha hat), meg magukat az élőlényeket legyilkolásztuk. Velük szemben a fal is petés/ürülékes volt, azon átmentünk vasalóval is, de az ágytámla szilikonos része miatt ahhoz vasalóval nem mertünk érni.
Ahogy egy poloskás weboldalon olvastam, ha már élő példányt látunk előjönni, az csak a jéghegy csúcsa, akkor szinte már biztosan baj van és van sokkal több is. Éhségükben elkezdenek migrálhatni, egyik nap a fürdőszoba polcán és a villanykapcsolón találtam egy közepes életkorú meg egy bébipéldányt is, de volt kifejlett is...
Baloldalt egy elkenődött vérnyom(?) és még két poloska által hagyott pötty a lepedőn
Poloska gyorskontroll
- vannak rajtad viszkető csípésnyomok, amiket nem tudsz mivel indokolni?
- vannak a lepedődön vagy a párnádon foltok?
- van piszok az ágyad fölötti képkereteknél?
Ha mindháromra "igen" a válasz, akkor biztos, hogy baj van.
Tőlünk már szerencsére elmentek az irtók az első kör után. Minden fekvőhelyet és a környékét lepermeteztek, utána ki kellett nyitni az ablakokat és elmenni itthonról két órára, hogy ne lélegezzük be. Az ágyakra kellett venni ilyen kórházi műanyag "zacskó" ágytakarót, hogy ne lélegezzük be alvás közben sem a permetezőszert. Kb. két hét múlva jönnek ismét.
Engem azóta is a hideg ráz és a frász kapkod, szóval nektek több szerencsét...
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.